TRENING

Tajemnica sukcesów w sporcie tkwi zapewne w pewnych uwarunkowaniach genetycznych, trybie życia, osobistym zaangażowaniu, ale przyczyn należy również szukać w systematycznym, dobrze zaplanowanym treningu i w umiejętnym dozowaniu wysiłku. Organizm człowieka, odpowiednio zaadaptowany przez długi trening, może znosić nawet bardzo duże obciążenie, ale tylko w określonym czasie. Praca na najwyższych obciążeniach przez cały rok nieuchronnie prowadzi do przemęczenia, kontuzji i zahamowania postępów. Stąd też we wszystkich dyscyplinach sportu uwzględnia się w treningu pewne cykle oraz okresy, w których akcentowany jest rozwój różnych cech motorycznych i nawyków technicznych. Organizm łatwiej przystosowuje się do rytmicznej aktywności: sprawniej mobilizowane są wszystkie mechanizmy biorące udział w pracy, bardziej efektywny jest przebieg procesów wypoczynkowych. Taki trening jest bardziej ekonomiczny, a jednoczenie bardziej skuteczny. W sportach siłowych konieczna jest cykliczność, gdyż ciągły, bardzo intensywny wysiłek szybko męczy organizm, tym samym nie daje oczekiwanych efektów. Po pewnym okresie ciężkiego treningu należy zmniejszyć intensywność, aby organizm mógł się w pełni zregenerować. Następnie należy ćwiczyć coraz ciężej, aby osiągnąć najwyższą formę sportową w kolejnym sprawdzianie (zawodach). Tak więc w treningu kulturystycznym wyróżniamy 3 podstawowe okresy: 

  1.Okres przygotowawczy

  2.Okres startowy

  3.Okres przejściowy

Nie należy zapominać, że trenując zwiększamy zapotrzebowanie na wszelkie składniki (takie jak: białko, węglowodany, witaminy i minerały), których często nie jesteśmy w stanie wprowadzać do organizmu wraz z pożywieniem. Niezbędne jest wtedy sięgnięcie po specjalnie opracowane dla sportowców odżywki i suplementy, które uzupełnią te braki i sprawią, że nasz wysiłek, który włożyliśmy w trening będzie wykorzystany bardziej efektywnie. Więcej o odżywkach i suplementach dowiesz się klikając w poniższy banner:

Sklep DSO

W treningu bardzo ważna jest poprawna technika wykonywanych ćwiczeń. Bez niej nie będzie możliwa jakakolwiek progresja. To właśnie często w błędnej technice, źle zaplanowanym treningu i w braku znajomości podstawowych zasad treningowych, leży początek stagnacji i braku postępów. Nie każdy ma dostęp do fachowego instruktora, czy trenera, a wiedza którą czerpiemy od kolegów z siłowni, często jest niepełna, a niekiedy błędna. Aby tego uniknąć każdy poważnie myślący o treningu siłowym powinien zaopatrzyć się w odpowiednią książkę, która przybliży tajniki treningu, zarówno amatorom, jak i bardziej zaawansowanym. Aby ją kupić i dowiedzieć się więcej szczegółów, kliknij w poniższy banner:

Zapraszamy również do zapoznania się z poniższym materiałem:

 Plany treningowe oraz pomocne wskazówki

 Mięśnie w ruchu, czyli ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe

 Mikrocykle treningowe 

 Tabela idealnych proporcji

 Ciechanów 1998-2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.