Mistrzostwa Europy Kobiet i Mężczyzn. Trenczyn 2001

W dniach 24-29 kwietnia 2001 r. w Trenczynie na Słowacji rozegrano 80 mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. Do walki o jak najlepsze lokaty wystartowało 279 siłaczy z 36 krajów, w tym 189 mężczyzn i 90 kobiet. Nie były to imponujące mistrzostwa, ale taka jest już reguła w roku poolimpijskim. Brakowało wielu najlepszych ciężarowców, którzy po występnie w Sydney zrobili sobie dłuższą przerwę w treningach i szlifują formę na jesienne mistrzostwa świata - docelową imprezę roku 2001. Polska reprezentacja narodowa wróciła z nich z sześcioma medalami, trzy wywalczyły panie i tyle samo panowie. Dało nam to 3 miejsce w końcowej klasyfikacji. Najlepsza okazała się reprezentacja Rosji, a za nią uplasowała się Turcja. Zaskoczeniem było dopiero 14 miejsce Grecji, ale nie pojawił się żaden z mistrzów olimpijskich - Akakios Kakhiasvilis i Pyrros Dimas

Wracając do występów naszych reprezentantów - największą niespodziankę sprawił nam złoty medal Aleksandry Klejnowskiej, która została w Trenczynie mistrzynią Europy w kategorii 58 kg. Srebrny medal dla drugiej Polki, Mariety Gotfryd, również w kategorii 58 kg. Obie biły rekordy Europy, w rwaniu, podrzucie i dwuboju. W kategorii 63 kg drugie miejsce zajęła Dominika Misterska. Gotfryd wygrała rwanie, ustanawiając rekord Europy wynikiem 95 kg, w podrzucie i dwuboju przegrała tylko z Aleksandrą Klejnowską. Klejnowska podrzuciła 120 kg (rekord Europy), a w dwuboju, wynikiem 210 kg ustanowiła kolejny rekord Starego Kontynentu. Z powodów zdrowotnych nie wystartowała Agata Wróbel, która mogłaby być pewną kandydatką do złota w kategorii +75 kg. To tyle jeżeli chodzi o występy damskiej części naszej reprezentacji, choć wystartowało jeszcze kilka naszych reprezentantek, to nie udało się im zająć miejsca na podium, a ich rezultaty i wyniki zobaczycie niżej. Mimo wszystko trener Ryszard Soćko powinien być zadowolony z występów swoich podopiecznych.

Męską ekipą od kilku już lat opiekuje się Ryszard Szewczyk, ale po Igrzyskach Olimpijskich nie trenuje on już Szymona Kołeckiego, który teraz przygotowuje się w Ciechanowie i trenuje pod okiem Gruzina Iwana Grikourowa. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Szymon zmienił kategorię wagową na wyższą i wystartował w kat. 105 kg. Brakuje mu co prawda jeszcze kilku kilogramów do średniej wagowej, jaką posiadają inni startujący w niej zawodnicy, co przekłada się na dodatkowe kilogramy uzyskane w poszczególnych bojach, ale z czasem na pewno to nadrobi. Takie przejście nie jest łatwe i nie można od razu oczekiwać złotych medali, bo tutaj trzeba dźwigać już większe ciężary. Szymon ma jednak do tego pełne predyspozycje i w perspektywie zmiana ta powinna mu wyjść na dobre. Tymczasem razem z Pawełem Najdkiem zostali w Trenczynie wicemistrzami Europy. Kołecki w kategorii 105 kg, Najdek w +105 kg. W tej samej wadze Grzegorz Kleszcz był trzeci (on też zmienił kategorię wagową, bo jeszcze w Sydney startował w kat. 105 kg). Kołecki w rwaniu miał tylko jedno udane podejście - 180 kg i musiał odrabiać straty podrzutem. Jego atak na 232,5 kg, dający mu srebrny medal w dwuboju, był imponujący. W roku 2000 srebro w kategorii 105 kg zdobył inny Polak, Robert Dołęga. Tym razem Dołęga, którego ze startu w Sydney wyeliminowała kontuzja, zajął czwarte miejsce. Mistrzem został Jewgienij Czyguszejew. 22-letni Rosjanin znokautował rywali rwaniem. Pobił rekord Europy Denisa Gotfryda wynikiem 195,5 kg i następnego w tym boju, Roberta Dołęgę, wyprzedził o 10 kg. Gdy podrzucił 227,5 kg, był już pewny zwycięstwa w dwuboju i zrezygnował z trzeciej próby. W kategorii superciężkiej świetnie spisali się Paweł Najdek i Grzegorz Kleszcz. Ten pierwszy, po słabym rwaniu, podrzucił aż 245 kg i to wystarczyło, by znaleźć się na podium. Kleszcz wyrwał 185 kg, podrzucił 232,5 kg i zdobył brązowy medal. Mistrzem Europy w kat. +105 kg został Łotysz Victors Szczerbatichs. Pozostali nasi reprezentanci spisali się nieco gorzej, a ich rezultaty i zajęte przez nich lokaty zobaczycie niżej.

Poniżej prezentuję trzy pierwsze lokaty w każdej kategorii kobiet i mężczyzn + wyniki uzyskane przez reprezentantów Polski:

Kobiety:

Kat. 48 kg:

1. G. Peris (Hiszpania) 165 (75+90);

2. S. Popowa (Rosja) 165 (72,5+92,5);

3. M. J. Tocino (Hiszpania) 152,5 (70+82,5).

Kat. 53 kg:

1. E. Bilgun (Turcja) 187,5 (85+102,5);

2. D. Danekova (Słowacja) 185 (82,5+102,5);

3. E. Juan (Hiszpania) 175 (75+100)...

9. B. Sachmacińska (Polska) 165 (75+90).