25 Mistrzostwa Europy Juniorów i 2 Juniorek w Podnoszeniu Ciężarów. Spała`99

W dniach 22 - 26 września 1999 w Spale odbywały się Mistrzostwa Europy juniorek i juniorów (do lat 20). W zawodach startowało 60 zawodniczek z 16 państw i 99 zawodników z 23 państw. Wśród nich było czternaścioro młodych atletów z naszego kraju. W klasyfikacji końcowej Polska reprezentacja spisała się bardzo dobrze zajmując 3 miejsce, zdobywając 8 medali. Te najcenniejsze zdobyli: Dominika Misterska (63 kg), Agata Wróbel (+75 kg) i Szymon Kołecki (105 kg). Jedyne srebro zdobyła Ewa Kuraś (75 kg), zaś na najniższym podium z brązem na szyi stanęli: Aleksandra Klejnowska (58 kg), Iwona Mikołajczewska (+ 75 kg), Dominik Dyderski (69 kg) oraz Piotr Drusiewicz (94 kg). Niestety z powodu kontuzji nie wystartowała Marietta Godfryt, która miała wielkie szanse na medal.

Również organizacja zawodów była zadowalająca i chwalił ją nawet sam prezydent światowej federacji podnoszenia ciężarów (IWF). Był to dobry sprawdzian dla organizatorów, ponieważ w tym samym miejscu w roku 2002 będą rozgrywane mistrzostwa świata seniorów.

Oto wyniki wszystkich kategorii:

Juniorki - kat. 48 kg:

  1. N. Taylan (Turcja) 162,5 (70+92,5),
  2. G. Peris (Hiszpania) 155,0 (70+85),
  3. M.J. Tocino (Hiszpania) 140,0 (62,5+77,5),
  4. E. Spala (Grecja) 127,5 (57,5+70),
  5. E. de Luca (Włochy) 125,0 (55+70).

Juniorzy - 56 kg:

  1. W. Łukanin (Rosja) 242,5 (112,5+130),
  2. G. Akti (Turcja) 235,0 (107,5+127,5),
  3. G. Cornetta (Włochy) 232,5 (105+127,5),
  4. M. Oksuz (Turcja) 227,5 (105+122,5),
  5. A. Danielan (Armenia) 227,5 (100+127,5),
  6. M. Kuusisto (Finlandia) 212,5 (95+117,5).

Juniorzy - 62 kg:

  1. R. Arabacioglu (Turcja) 277,5 (127,5+150),
  2. S. Stoica (Rumunia) 272,5 (125+147,5),
  3. A. Mkrtczjan (Armenia) 270,0 (127,5+142,5),...
  1. Daniel Szumski (Polska) 230,0 (102,5+127,5).

Juniorki - 53 kg:

  1. E. Juan (Hiszpania) 167,5,
  2. E. Belgin (Turcja) 155,0,
  3. J. Czumadajewa (Rosja) 150,0.

Juniorzy - 69 kg:

  1. K. Szasz (Rumunia) 322,5,
  2. W. Chaczatrian (Armenia) 307,5,
  3. Dominik Dyderski (Polska) 290,0 (127,5+162,5).

Juniorzy - 77 kg:

  1. C. Heghedus (Rumunia) 335,0 kg (155+180),
  2. A. Oksala (Finlandia) 325,0 (145+180),
  3. E. Sunar (Turcja) 322,5 (145+177,5),
  4. I. Iliew (Bułgaria) 322,5 (142,5+180),
  5. R. Petrosjan (Armenia) 320,0 (145+175),
  6. G. Szarow (Rosja) 317,5 (142,5+175).

Juniorki - 58 kg:

  1. M. Breeza (W. Brytania) 182,5 (82,5+100),
  2. S. Rużinska (Bułgaria) 180,0 (80+100),
  3. Aleksandra Klejnowska (Polska) 177,5 (77,5+100).

Juniorki - 63 kg:

  1. Dominika Misterska (Polska) 207,5 (95+112,5),
  2. E. Krutzler (Węgry) 197,5 (90+107,5),
  3. S. Simsek (Turcja) 187,5 (87,5+100).

Juniorki - 69 kg:

  1. O. Obriezkowa (Rosja) 210 kg (100+110),
  2. D. Ay (Turcja) 202,5 (95+107,5),
  3. Z. Kovacova (Słowacja) 185,0 (82,5+102,5),
  4. Magdalena Jaciuk (Polska) 175,0 (75+100).

Juniorki - 75 kg:

  1. G. Likerecz (Węgry) 205,0 (90+115),
  2. Ewa Kuraś (Polska) 195,0 (85+110),
  3. G. Ozdemir (Turcja) 192,5 (87,5+105),
  4. N. Barysik (Białoruś) 177,5 (82,5+95),
  5. Agata Mika (Polska) 177,5 (77,5+100).

Juniorki - +75 kg:

  1. A. Wróbel (Polska) 270 (125 - rekord świata seniorek + 145),
  2. L. Gorostegui (Hiszpania) 222,5 (100+122,5),
  3. Iwona Mikołajczewska (Polska) 185 (85+100).

Juniorzy - 85 kg:

  1. S. Żukow (Rosja) 362 (162,5+200),
  2. N. Paszajew (Azerbejdżan) 352,5 (160+192,5),
  3. E. Dulgeroglu (Turcja) 347,5 (157,5+190),
  4. S. Martinez (Hiszpania) 340 (155+185),
  5. A. Fahlabaszjan (Armenia) 335 (155+180),
  6. Hubert Chełchowski (Polska) 330 (147,5+182,5).

Juniorzy - 94 kg:

  1. J. Ruchmankow (Białoruś) 352,5 (160+192,5),
  2. B. Pirkkio (Finlandia) 350,0 (157,5+192,5),
  3. Piotr Drusewicz (Polska) 347,5 (157,5+190)...
  1. Krzysztof Fąfara (Polska) 335,0 (150+185).

Juniorzy - 105 kg:

  1. Szymon Kołecki (Polska) 410 (177,5+232,5) - rekord świata juniorów w podrzucie i dwuboju,
  2. F. Vlad (Rumunia) 380,0 (170+210),
  3. S. Jeckało (Rosja) 377,5 (170+207,5)...
  1. Marcin Dołęga (Polska) 342,5 (160+182,5).

Juniorzy - kat. +105 kg:

  1. M. Alecu (Rumunia) 387,5 (167,5+220),
  2. A. Czełucha (Rosja) 377,5 (170+207,5),
  3. A. Kołokolcow (Ukraina) 370,0 (170+200).

© Copyright by "DSO". Ciechanów 1998 - 99. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przygotował:

Radosław Saganek

dso@poczta.onet.pl