Przebieg zawodów i zasady oceny w kulturystyce

Zawody rozgrywane są trójetapowo: eliminacje, półfinały i finały. Eliminacje odbywają się tylko wtedy, gdy liczba zawodników (zawodniczek) w danej kategorii przekracza 15 osób (ale w polskich warunkach rzadko się zdarza). Dalej są półfinały, z których wyłania się pierwsza szóstka wchodząca do finału. Półfinał składa się z programu dowolnego, oceny sylwetki i porównań. W finale zawodnicy (zawodniczki) wykonują swoje programu dowolne, siedem póz obowiązkowych - mężczyźni (1. Mięsień najszerszy grzbietu przodem, 2. Mięsień najszerszy grzbietu tyłem, 3. Biceps przodem, 4. Biceps tyłem, 5. Klatka piersiowa bokiem (dowolnym), 6. Triceps bokiem (dowolnym), 7. Mięśnie brzucha i ud ) i pięć póz obowiązkowych kobiety (nie wykonują one mięśnia najszerszego przodem i tyłem) i na koniec - dogrywkę (dotyczy ona zarówno kulturystyki kobiecej, jak i męskiej)..

We wszystkich rundach ocenia się takie elementy jak: rozwój, wielkość i kształt umięśnienia, proporcje i symetrię budowy fizycznej oraz gęstość, separację i definicję (odtłuszczenie) mięśni. W programie dowolnym ponadto ocenia się elementy artystyczne: choreografię, układ i dobór póz, zgranie programu z podkładem muzycznym, dokładność wykonania.

Występy par oceniane są bardziej jako pokaz artystyczny. Wpływ programu dowolnego na końcową klasyfikację jest tu znacznie większy niż w przypadku konkurencji indywidualnych. Ocenia się ponadto dobór partnerów pod względem budowy fizycznej, ich zgranie ze sobą, stopień wytrenowania i przygotowania umięśnienia do występu. W programie dowolnym para powinna wykonać dużo elementów wspólnych. Mogą być włączane takie ewolucje jak: podnoszenia, wagi, a także elementy zaczerpnięte z fitness, co ostatnio staje się bardzo modne i jeszcze bardziej uatrakcyjnia występy par. Pole do popisu jest tutaj prawie nieograniczone.

Zapraszamy również do przeczytania podobnych informacji na temat Fitnessu.

© Copyright by "DSO". Ciechanów 1998 -99. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przygotował:

Radosław Saganek

dso@friko5.onet.pl