Odżywki, suplementy

Dozwolone wspomaganie farmakologiczne oraz wskazówki żywieniowe

Odżywki i suplementy:

Nie sposób przedstawić wszystkich firm produkujących odżywki i suplementy, których produkty dostępne są na naszym rynku, dlatego wymienię, te które możecie bezpośrednio nabyć w sprzedaży wysyłkowej z naszej strony. Jest to bardzo wygodny sposób zamawiania odżywek. Nie musisz wychodzić z domu i zamawiasz produkty, które trafią do Ciebie po okazyjnej cenie. W naszych sklepach możecie nabyć produkty jednych z najlepszych firm - MLO, GeniSoy i Ultimate Nutrition. Drugi sklep oferuje odżywki aż 14 firm firm, a ponadto akcesoria treningowe, ubrania i literaturę. Gwarantujmy, że w naszych sklepach każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jeszcze nie jesteś zdecydowany co kupić przeczytaj szereg artykułów na tej stronie, które pomogą Ci dokonać wyboru. Kliknij w poniższe bannery:

Sklep DSO

Sklep DSO

Zapraszam również do zapoznania się z poniższymi artykułami:

Wskazówki żywieniowe dla sportowców i nie tylko

Rola odżywek i suplementów (opis poszczególnych rodzai tych produktów)  

Dla kobiet  

Jak schudnąć?  

 Specyfika spożycia witamin i składników mineralnych  

 Kreatyna, czy karnityna?

Kreatynomania

Fosforan kreatyny, czy monohydrat?

 Sport i woda

Wspomaganie farmakologiczne:

Wspomaganie farmakologiczne nie wiąże się z dopingiem, choć często jest z nim mylone zarówno przez zawodników, trenerów, jak i działaczy oraz dziennikarzy sportowych, a przede wszystkim przez zwykłych ludzi, którzy wszelkie wspomaganie w sporcie kojarzą z anabolikami. Zapominają przy tym, że żyjemy na początku XXI wieku i dawno skończyły się czasy kiedy trenowało się na schabowym i kapuście. Obecnie pojęcie wspomagania farmakologicznego jest bardzo szerokie i dotyczy zarówno sportu wyczynowego, jak i turystyki oraz rekreacji. Należy również, a może przede wszystkim powiedzieć, że nie jest toksyczne (oczywiście przy prawidłowym dawkowaniu), ani też zakazane przez organizacje sportowe. Nie powodują więc dyskwalifikacji zawodnika. Zanim jednak zdecydujemy sobie pomóc należy pamiętać aby:

Podział środków wspomagania farmakologicznego:

Środki te to bardzo liczna grupa preparatów. Nie ma określonego podziału, ale my proponujemy następujący:

  1. Witaminy
  2. Składniki mineralne
  3. Pierwiastki śladowe
  4. Enzymy
  5. Preparaty białkowe (odżywki białkowe)
  6. Preparaty (płyny) energetyczne zawierające łatwo i szybko przyswajalne cukry
  7. Preparaty różne, często pochodzenia naturalnego

Składniki pożywienia:

Istotną rolę w sporcie odgrywa pożywienie, a tym samym jego makro-składniki :

 węglowodany

 tłuszcze

 białka

Są to pierwszoplanowe źródła energii dla organizmu człowieka. Wartość energetyczna tych substancji wyrażana jest w formie kalorii, przy czym tłuszcze zawierają około 9 kcal w gramie, węglowodany oraz białka około 4 kcal. 

 Ciechanów 1998 - 2004. Wszelkie prawa zastrzeżone.