"Złoty Szymon" - relacja z Mistrzostw Świata Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów

Szymon Kołecki (Budowlani Opole) został mistrzem świata juniorów w podnoszeniu ciężarów w amerykańskim Savannah. Kołecki startował w kategorii 94 kg i wygrał wynikiem 395,0 kg.

To drugi w tym roku międzynarodowy sukces 18-letniego Kołeckiego - w kwietniu w La Corunie (Hiszpania) wywalczył tytuł mistrza Europy seniorów. Na pomoście w Savannah rywale młodego polskiego siłacza byli wyraźnie słabsi i nie musiał on atakować rekordowych ciężarów - takich jak w La Corunie, gdzie ustanowił rekordy świata juniorów we wszystkich konkurencjach (rwanie, podrzut, dwubój). Tym razem zwyciężył lekko, łatwo i przyjemnie. Przed rokiem Szymon Kołecki był mistrzem Europy juniorów, a w mistrzostwach świata seniorów zajął piąte miejsce. W wadze 94 kg startował w Savannah także drugi reprezentant Polski - Tomasz Brodowski (Mazovia Ciechanów). Uplasował się on na piątej pozycji z wynikiem 332,5 kg. Dwóch kolejnych polskich zawodników wystąpiło w kat. 105 kg, jednak bez większych sukcesów. Krzysztof Niemczuk (LKS Terespol) zajął 8. miejsce - 352,5 kg, a Marcin Dołęga (WLKS Siedlce) był 13. z wynikiem 342,5 kg. Szymon Kołecki został jedynym polskim medalistą, po nim najwyżej, na piątym miejscu, sklasyfikowany był Tomasz Brodowski. Hubert Chełchowski (w. 85 kg) i Krzysztof Niemczuk (w. 105 kg) zajęli ósme miejsca, a Marcin Dołęga (w. 105 kg) - trzynaste.