Finał Drużynowych Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów. Ciechanów 2000.

11 listopada 2000 r. w Ciechanowie odbył się czwarty - ostatni rzut I ligi podnoszenia ciężarów. Do rywalizacji stanęło 6 zespołów, które po trzech rzutach uplasowały się najwyżej w punktowej tabeli. Wśród nich obrońca tytułu Mistrza Polski z roku 1999 - zespół ciechanowskiej Mazovii. Ponadto do Ciechanowa przyjechali: Zawisza Bydgoszcz, Legia Warszawa, WLKS Siedlce, Śląsk Wrocław oraz Start Grudziądz.

W rywalizacji o ligowe punkty każdy klub ma prawo wystawić 7 zawodników, z czego 5 z najlepszym rezultatem punktuje. Jednak nie cała siódemka musi startować w miejscu, gdzie odbywa się rzut. Kiedy w Ciechanowie walczono o tytuł mistrza kraju równocześnie w Tarnowskich Górach odbywał się Turniej Państw Grupy Wyszechradzkiej, gdzie startowali zawodnicy zdobywający punkty dla swoich klubów, np. z Mazovii było tam dwóch ciężarowców. Wyniki w poszczególnych bojach, jakie uzyskują zawodnicy przeliczane są według specjalnych współczynników (im wyższa waga, tym niższy współczynnik - tabela Sinclaira) na punkty, które wyłaniają najlepszego.

Podczas IV rzutu startujących podzielono na 2 grupy, z czego pierwsza liczyła 15, a druga (teoretycznie silniejsza) - 17 zawodników. Z pierwszej najlepszy wynik (350 kg = 383,3 pkt) uzyskał Tomasz Brodowski (Mazovia Ciechanów). W grupie drugiej startowało między innymi trzech olimpijczyków z Sydney: Mariusz Rytkowski (Mazovia Ciechanów), Paweł Najdek (Legia Warszawa) oraz reprezentant Łotwy - Wiktor Szczerbatis (Start Grudziądz). Ten ostatni był najcięższym zawodnikiem, ważył 133,6 kg, czyli miał najniższy współczynnik, ale to nie stanęło na przeszkodzie aby zdobył największą liczbę punktów, uzyskując w dwuboju 430 kg. Ciekawostką jest, że pobił on rekord ciechanowskiego pomostu w rwaniu wynikiem 195 kg (poprzedni wynosił 192,5 kg i należał do Sławomira Zawady) oraz wyrównał wynik w podrzucie należący do Szymona Kołeckiego - 235 kg. Mimo bardzo dobrej postawy tego zawodnika, to nie reprezentowany przez niego Start Grudziądz zdobył mistrzostwo. Drużynowym Mistrzem Polski, podobnie jak w roku 1998 i 1999, została drużyna Mazovii Ciechanów w składzie: Mariusz Rytkowski, Arkadiusz Smółka, Tomasz Brodowski, Rafał Sarnowski, Daniel Szumski, Marcin Ciesielski oraz Damian Piątek. Trenerami mistrzowskiego klubu są: Wojciech Gesek i Marek Sachmaciński

Poniżej prezentuję pierwszą szóstkę I ligi ciężarowej wraz z ich dorobkiem punktowym: