SKUTKI STOSOWANIA DOPINGU

Sterydy mają różny wpływ na organizm człowieka. Do najczęstszych należą :
1.) Zwiększenie syntezy białek. Oznacza to, że trenuje się z większą intensywnością, bez konieczności naruszania równowagi azotowej (wykorzystanie białka mięśni dla celów energetycznych). Lecz aby stosowanie sterydów mogło przynieść najkorzystniejsze efekty należy znacznie zwiększyć spożywanie białek, witamin oraz wszelkiego rodzaju pierwiastków i minerałów.
2.) Zwiększenie zdolności budowania masy mięśniowej.
3.) Zwiększenie zdolności rozwoju siły.
4.) Zwiększenie zdolności zwiększenia wytrzymałości.
5.) Zwiększenie metabolizmu w celu zwiększenia syntezy fosforanu kreatyny, gromadzenie glikogenu w mięśniach i wykorzystanie tkanki tłuszczowej dla celów energetycznych.

6.) U mężczyzn powodują krótkoterminowe zwiększenie pociągu seksualnego, po którym następuje zmniejszenie ilości naturalnie wytwarzanego testosteronu odpowiedzialnego w znacznym stopniu za pociąg seksualny oraz powodują kurczenie się jąder. Bardzo silnie wpływają na układ kontrolujący wydzielanie hormonów męskich odpowiedzialnych za rozrodczość, hamują wydzielanie hormonów luteinizującego (LH) oraz folikulotropowego (FSH) co powoduje zmniejszenie produkcji naturalnego testosteronu.

7.) U kobiet poważne efekty uboczne to trwałe obniżenie głosu, nieregularne miesiączkowanie, powiększenie łechtaczki, zmiany skórne, pojawienie się łysienia typu męskiego oraz pojawienie się owłosienia na twarzy i ciele.

8.) U nastolatków zakłócają oddziaływanie hormonów (wzrostu) zamykają się przedwcześnie nasady kości długich, czyli ich zakończenia, powoduje to zahamowanie wzrostu. Powodują zmiany hormonalne na całe życie.

9.)Większe ilości powodują ginekomastię, czyli rozrost gruczołu sutkowego u mężczyzn.

10.)Wzmagają pojawianie się trądziku na całym ciele.

11.) Powodują agresję i stany depresyjne.

12.) Stosowanie środków doustnych wywołuje problemy z wątrobą i układem krążenia (choroby naczyń wieńcowych).

13.) Powodują skurcze mięśni.

14.) Podwyższają ryzyko zachorowania na żółtaczkę oraz AIDS.

15.) Mogą przyczynić się do skurczy mięśni.

16.) Podwyższają poziom glukozy.

17.) Powodują zatrzymanie wody i sodu w organizmie, co powoduje obrzęk

To prawdopodobnie nie wszystkie skutki stosowania sterydów. Jak zauważyliście mają one zarówno pozytywne, jak i negatywne działanie, ze znaczną przewagą tych drugich. Oczywiście w tym przypadku słowo pozytywne jest pojęciem względnym. W oczach jednych, np. agresja to coś złego, ale wyładowana na siłowni daje dobre efekty. Resztę pozostawiam Wam do przemyślenia. Bo to właśnie od Was zależy, czy sięgniecie po te środki. My staramy się przekazać to co wiemy na temat dopingu, zaś ostatnie zdanie do nas nie należy. My do stosowania dopingu nikogo nie namawiamy. Chcemy przestrzec szczególnie młodych chłopaków w wieku około 16- 19 lat. Większość Was myśli, że sterydy załatwią wszystko. Otóż nieprawda!!! Najważniejszy jest dobrze zaplanowany, ciężki trening, odpowiednie suplementy oraz dieta. Sami spotkaliśmy się z przypadkami, którzy myśleli, że się "nakoksują", potrenują trzy miesiące i ich bicepsy będą rozrywać im koszulki. To jest właśnie główny błąd. Branie sterydów w młodym wieku powoduje zanikanie receptorów, a tym samym nieodwracalne zmiany hormonalne w organizmie człowieka. Po krótkim okresie treningu ilość receptorów jest zbyt mała. Dopiero w wieku około 23 po zaliczeniu około 5 lat intensywnego treningu sterydy wyrządzą Wam mniej złego i więcej pomogą. Bycie dużym i silnym to naprawdę wielka pokusa, ale czy warto zrobić to kosztem tego co mamy najcenniejszego, czyli własnego zdrowia??? Nie zapominajcie, że przed Wami całe życie i jeszcze wiele rzeczy do zrobienia, w których duża klata się nie przyda. Samo trenowanie, naprawdę powinno wystarczyć aby wybić się ponad przeciętną. Pomyślcie nad tym i trenujcie bez dopingu, który jest plagą zarówno sportu zawodowego, jak i amatorskiego!!!

© Copyright by "DSO". Ciechanów 1998 - 99. Wszelkie prawa zastrzeżone.

dso@friko5.onet.pl